[ Home ]    [ Činnost ]    [ Fotogalerie ]    [ Seznam členů ]    [ Guest book ]   [ Závody a logy ]

 

Menu:

Naše zařizení

Antény

QSL info

 Odkazy

DXCC

Diplomy

 Kontakt

 

Podmínky šíření:

Aurora:
Status
 Eska:
Status
Solar X-rays:

Status
   Geomg. field:
Status

TOPlist

Jsme členem ČRK

 
Vítejte na stránce plzeňského radioklubu OK1OUE, zabývajícího se HF/VHF technikou

ARRL RTTY Roundup 2021

    

 Po delší době, kdy nikdo z klubu neměl chuť vytvářet články o účasti v závodech, jsem se rozhodl tuto tradici obnovit. Pravda, většinou je povídání podobné, vyznačující se věcmi jako jsou kdo se zúčastnil, kolik se udělalo QSO a kolik jsme toho snědli a vypili. I tato reportáž nebude vyjímkou. Je ale dobré napsat alespoň pár vět z důvodu toho, že se můžeme kdykoliv podívat, jak jsme byli úspěšní v tom kterém závodě v předchozích letech.

Letos jsme se rozhodli si zazávodit hned o prvním lednovém víkendu a to v závodě, který jsme nikdy nikdo z nás nejel – ARRL RTTY Roundup. Rozhodli jsme se tak proto, že samotný provoz RTTY je nenáročný na operátorskou zručnost a de facto za nás vše dělá TCVR + PC a my u toho můžeme vlastně dělat cokoliv. A druhým důvodem bylo to, že ARRL DX contesty CW nebo SSB jsou jedněmi z nejhezčích závodů v roce a tak jsme chtěli vyzkoušet, zda tomu tak je i u RTTY. Jediným rozdílem je skutečnost, že v ARRL RTTY se pracuje nejenom se stanicemi z USA.

O Vánočním VKV závodě jsme domluvili sestavu – OK1NP, OK1XFJ, OK3RM, OK7SM a OK1DOL. Na 30-ti hodinový závod operátorů dostatek. K tomu nás ještě přišel podpořit „pan domácí“ Wolf OK1IWS. Samotný závod, který začíná v sobotu v 19 hodin našeho času, jsme rozjeli na 80 metrech. Před závodem jsme poslouchali na 20 m, ale podmínky na USA již byly fuč. A tak jsme vlastně až do rána střídali 80 a 40 metrů. Na 40 m chodili US stanice již od večera, takže bylo téměř stále co dělat. Jeli jsme pouze RUN, násobiče jsme nechali na neděli. Na 20 m jsme přeladili v půl deváté ráno, v té době bylo v logu 550 QSO. Na dvacítce hned šly ruské stanice i dost JA stanic. Přes den jsme jeli pouze dvacku s krátkou epizodou v podobě 5 QSO na 15 metrech. Odpoledne byli tradičně hezké pileupy do Severní Ameriky. Pásmo se zavřelo poměrně brzy a tak v 18 hodin jsme již byli zpět na 80 m. Potom to již byl boj o každé QSO. Večer kluci postupně odjížděli k domovům, jako poslední odjel Honza XFJ někdy kolem 22. hodiny. A tak jsem poslední 3 hodiny závodu odjel já, na 40 m ještě hezky chodily US stanice. Výsledkem bylo 1254 QSO (285/80m, 501/40m, 463/20m a 5/15m). K tomu 65 zemí DXCC a 51 US/VE států a provincií hodilo celkových 145 464 bodů. Výsledek není žádný šlágr, nicméně účelem tohoto závodu bylo se po vánočním lenošení sejít a trochu si zavysílat. Máme rezervy v softwaru, někdy se mě zdálo, že nám to špatně čte, možná nestíhal PC. Ale proto se zúčastňujeme, abychom mohli příště zase něco vylepšit. Použité zařízení bylo IC7300, Microkeyer II, DXlog s MMTTY a 2Tone.

Samozřejmě nezbytnou součástí závodu je vždy i rozmanitá gastronomie. Tentokráte volal Zdeněk OK3RM den před závodem, že dostal prasátko lesní a že přiveze žebra a hrnec guláše. V té době jsme ale my ostatní byli také připraveni a tak kromě tataráku skončilo v mrazáku vše ostatní, krkovicemi počínaje a segedinským gulášem konče. Takže bylo tak jako vždy co po psu hodit a naše chuťové buňky prožívaly jeden orgasmus za druhým. No a k tomu jsme kromě zlatavého moku podlévali božkovským rumem či čajem z Tater. V pondělí, když mě XYL dávala k obědu zbytek kachny z novoročního oběda, jsem se obával, zda mě nepostihne masová otrava.

A tak jsme prožili první větší závod sezony a hned se domluvili na druhý únorový víkend, kdy nás čeká další RTTY závod v podobě WPX contestu.

sepsal Libor OK1DOL

 

  • Pár fotografií  ze závodu zde

 

 

 

Copyright by OK1GTH 2005