[ Home ]    [ Činnost ]    [ Fotogalerie ]    [ Seznam členů ]    [ Guest book ]   [ Závody a logy ]

 

Menu:

Naše zařizení

Antény

QSL info

 Odkazy

DXCC

Diplomy

 Kontakt

 

Podmínky šíření:

Aurora:
Status
 Eska:
Status
Solar X-rays:

Status
   Geomg. field:
Status

TOPlist

Jsme členem ČRK

 
Vítejte na stránce plzeňského radioklubu OK1OUE, zabývajícího se HF/VHF technikou

I.subregionální závod a ARRL DX SSB contest

       První březnový víkend tradičně řešíme dilema, jakým způsobem obsadit první VKV závod sezóny a zároveň jestli odjet vynikající americký ARRL SSB contest na krátkých vlnách. Bohužel naše stísněné prostory neumožňují jet oba závody současně. Technicky by se toto asi dalo vyřešit, ale prostorově již ne. Vloni jsme to pojali tak, že jsme začali v ARRL a v neděli po sedmé hodině ranní tento závod ukončili a přesunuli se na 2m, kde jsme se mocným finišem vyhoupli až na bednu. Letos padlo rozhodnutí, že 2m necháme v noci odpočinout a ARRL contestu se zúčastní Tomáš OK1GTH v kategorii SOSB 40m. Nakonec se rozhodnutí ukázalo jako správné, protože jsme si jak já s Mírou OK1WIP na 2m, tak i Tomáš v ARRL závody dokonale užili. A dokonce i vlivem nádherného víkendového počasí jsme v sobotu udělali spolu s Wolfem OK1IWS a hostem Zdeňkem OK3RM spoustu práce na úklidu venkovních prostorů a na dokončení vertikálu a opravě dipólu pro 80 m, které se ochotně ujal OK3RM (TNX Zděndo). V té době už měl Tomáš dávno za sebou svoji „první etapu“ ARRL contestu. O tomto závodu se Tomáš zmíní pod mojí „zpovědí“ z dvoumetru.

      Závod jsem úderem patnácté hodiny rozjel posilněn předzávodní marinovanou krkovicí spláchnutou pěnivým mokem. Naladil jsem se na 144.360 v očekávání, co se bude dít. Zpočátku se nezdálo, že budou nějaké velké pileupy, ovšem asi od páté minuty závodu to protistanice spustily tak, že bylo možno pracovat s kterýmkoliv ze čtyř směrů. Zde se přiznám, že ještě nemám zcela ujasněnu taktiku, jakým způsobem stanice „vybírat“. Zatím se snažím směry střídat tak, aby si volající nemysleli, že pracuji pouze jedním směrem. Ale jestli je to tak správně, těžko posoudit. První hodina byla „výživná“, 103 QSO a 30k bodů byl slušný rozjezd. Druhou hodinu již to bylo horší – 83 QSO a 25k bodů. Hepburn web předpovídal výborné podmínky západním směrem, ovšem žádná výrazně delší QSO se nekonala.

      Vzpomněl jsem si na tropo při I. subregionálu 2011, kdy jsme s OK2M udělali kolem 900 QSO a 350k bodů. Tenkrát se to večer otevřelo na ostrovy a já řval do mikrofonu „please only United Kingdom“ :-) Ale zpět k současnosti.  Po dvou hodinách vysílání  jsem to předal Tomášovi, který sice říkal, že nebude vysílat, ale když slyšel,  jak to chodí, neodolal. A tak se mu podařilo za třetí a čtvrtou hodinu udělat sice „jen“ 76 a 74 QSO, ale do tabulky přihodil hezkých 24 a 31 tisíc bodů s průměrem 419 km/QSO. A navíc i ODX celého závodu v podobě G4SWX. Bohužel jediný „anglán“ v celém závodě. Navíc hrál  v klasické síle, tudíž na hranici čitelnosti, takže bylo jasné, že žádné tropo se (alespoň u nás) nekoná. V tom nás utvrdil i spot od ON5PU s poznámkou „weak“. Tomáše vystřídal Míra WIP, ale po čase toho nechal s tím, že „takovej bordel není nic pro mě“ a přesunul se do horizontální polohy léčit svoje bolavá záda. A tak jsem pokračoval až do půl dvanácté,  i když Míra se již také zapojoval a nechal mě trochu oddychu.  Hodinové průměry již samozřejmě padaly, nicméně „první etapu“ jsme ukončili v půl dvanácté s výsledkem 525 QSO a 173k bodů. Poté nastartoval Tomáš svoji misi v ARRL a já odjel domů s tím, že přijedu v 7 hodin a vyměníme krátké vlny za velmi krátké. Jaké bylo moje překvapení, když v 6,40 vstoupím do buňky, kde byla tma a oba se nerušeně věnovali spánku. Tak jsem nastartoval stroje a v 6.53 již zapisuji prvé QSO nového dne – YU1EM. Začal jsem provozem CW, to je jakási tradice nedělních brzkých rán. Nic zvláštního se nedělo, Míra mě kolem deváté ráno vystřídal a tak nějak jsme se prostřídali až do konce. Nejvýživnější byla hodina před polednem, kdy se „němci vrací z kostela“ – 37 QSO a 12,5k bodů.

      Po poledni jsme opět využili krásného počasí a pokračovali ve zvelebování závodního QTH. Ve 14.57 udělal Míra poslední QSO a výsledek se zastavil na 764 QSO a 253 000 bodech. Na první závod sezóny i přes více jak sedmihodinovou absenci dobrý počinek. Přes to, že jsme se dopředu svým rozhodnutím diskvalifikovali z boje o nejčelnější příčky, závod jsme si všichni krásně užili, čemuž pravděpodobně napomohlo i nádherné počasí. Velice dobrou věcí byla i absence vzájemného rušení, kdy jsme mívali problémy s klukama z Čerchova, ale od loňské sezóny je vše již naprosto v pořádku, o čemž svědčí i to, že jsme vlastně vysílali celý závod 20 kHz vedle sebe. Sice byly chvilkové momenty, kdy jsme kluky „cítili“, ale to je v daných podmínkách, kdy na Čerchov vidíme a použitých výkonech, naprosto normální (kluci díky). A tak jsme z Líšťan odjížděli všichni v dobré náladě, což je z toho všeho nejdůležitější. Všem díky za QSO a na slyšenou příště.

Za team OK7O sepsal Libor OK1DOL

  • Pár fotografií  ze závodu zde

  • Statistika ze závodu zde

(Setup: IC7400 + útlumový člen 6 dB + LDMOS + 4x PA GS35 + 100 el)

Krátké info ze strany OK1GTH z ARRL 2015:

Pro letošní ARRL jsem po zralé úvaze zvolil pásmo 40M v kategorii HP. Důvodů pro toto rozhodnutí bylo několik. Především 40m pásmo je z našeho stanoviště asi nejvíce konkurence-schopné a proto zde byla největší šance na dobrý výsledek. Také jsem byl zvědav, jak se projeví vyšší výkon, než 600 W, se kterým tento závod ve stejné kategorii (ale provozem CW) pár týdnu před tímto závodem jel Libor OK1DOL. Původně jsem měl v záměru opět zkusit kategorii všechna pásma, ale vzhledem k tomu, že jsme chtěli "rozdat body" na 2m a také díky nefunkční anténě na 80m jsem nakonec zvolil jedno pásmo. Přípravy nebyly veliké, dalo by se říci, že spíše žádné. Z druhého QTH jsem akorát týden před závodem dovezl KV TRX.

     V pátek po práci jsem se sešel s Mírou OK1WIP na "Slovanech" a po nákupu potravin jsme vyrazili směr závodní QTH. Po přesunutí věci z vozu do boudy a po nezbytné svačině, jsme se dali do stavby dvou fázovaných beverage směrem na západ, které zde nemůžeme mít na trvalo. Toto jsme stihli do tmy a já se následně dal do zapojení celého KV setupu včetně kombinovaného "stack matche" pro buzení dvou PA a přepínání až 6 poslechových antén. Vše fungovalo na první zapojení a proto jsem zkusil cvičně pár testovacích spojení na 40m v rámci EU pile-upů na speciální stanice. Dovolávání se na první zavolání dávalo naději, že to asi nějak funguje. Kolem 20h jsme ulehli ke spánku, abych byl v v 1h ráno připraven zapisovat mnohdy velmi slabé stanice ze severní Ameriky.

     Budíka jsem si nastavil raději chvilku předem, takže jsem měl šanci zabrat rozumný kmitočet. Závod se rozjel a docela to fungovalo. Poslech byl většinou právě na fázované beverage, kde bylo výrazně méně EU rušení od okolních stanic. Po 3 hodinách provozu bylo v logu okolo 400 NA stanic a závod končím již před 7h našeho času, kdy stanice již přestávají volat. Na účtě je okolo 560 spojení.

Druhý den jsme se společně věnovali práci na QTH a také jsem udělal pár spojení na 2m. Ke KV rádiu sedám okolo 24h, ale něco je špatně. Ani po 20 minutách hledání se mi nedaří najít volný kmitočet. Na 40m je tou dobou asi celá Evropa a vždy, když najdu nějakou mezírku a spustím výzvu, tak jsem do 10 sekund vyhozen. To snad není možné. Na poslech nepomáhají ani beverage a chvilku zkouším ject splitem. Poslouchá se lépe, ale zase málo volají stanice a tímto způsobem bych se nedostal ani ke stanovené tisícovce. Proto se opět vrhám do závodního pekla a naštěstí se mi podařilo udržet a stanice kolem 1:00 opět začínají volat. Do rána to bylo poměrně vysilující a nevím, jestli na příští ARRL závod nezvolím raději jiné pásmo. Z hlediska rušení od okolních stanic to byl pravděpodobně nejhorší závod, jaký jsem kdy absolvoval. Silné Evropské stanice a mezi tím číst kolikrát velmi slabé stanice ze severní Ameriky, tak to je zábava pro opravdu otrlé. Závod končím vyčerpán v 6:20 a na kontě je okolo 1150 stanic ze severní Ameriky a 55 násobičů za celkem 11h vysílacího času. Nedělní noční etapu již vzdávám, protože ráno musím do práce. Pokud by se využil celý čas otevření čtyřicítky, dalo by se udělat pravděpodobně ještě o cca 150 spojení více, ale za cenu, že bude "rate" maximálně okolo 20 spojení za hodinu, což už není ono :-)

Na slyšenou v dalším závodě se těší Tomáš OK1GTH

 

Copyright by OK1GTH 2005