[ Home ]    [ Činnost ]    [ Fotogalerie ]    [ Seznam členů ]    [ Guest book ]   [ Závody a logy ]

 

Menu:

Naše zařizení

Antény

QSL info

 Odkazy

DXCC

Diplomy

 Kontakt

 

Podmínky šíření:

Aurora:
Status
 Eska:
Status
Solar X-rays:

Status
   Geomg. field:
Status

TOPlist

Jsme členem ČRK

 
Vítejte na stránce plzeňského radioklubu OK1OUE, zabývajícího se HF/VHF technikou

Druhý subregionální závod 2014

Reportáž z 2. subregionálu 2014 - report od Marka OK6MA...

Po odlehčeném zahájení letošní VKV sezóny v podobě rozdávání bodů v prvním subregionálním závodě, jsme pojali druhý subregionál trochu "vážněji". Na naše závodní QTH dorazil již v pátek tentokrát osamocený Míra OK1WIP, aby již tradičně zahřál lineáry, postel a především gril. K ránu se postupně začal sjíždět zbytek závodníků, počínaje Tomášem OK1GTH, který přivezl právě dokončené LNA  s BFG540 verze 2 pro všechny čtyři systémy.

Začátek nevypadal moc optimisticky, asi 2 hodiny před závodem mi volal Tomáš, že v dutině lineáru z mé dílny něco prská. Takže do sebe zrychleně "háži" oběd, sedám do auta s pytlíkem teflonových fólií a vyrážím směr JN69OU. Asi 25 minut před závodem jsem na místě, abych zjistil, že mezitím Tomáš OK1GTH a Wolf OK1IWS - který se přišel podívat na ty magory, co místo toho, aby hledali vzácné DX, řvou na jedné frekvenci pořád dokola CQ contest, dělají ty samé stanice, co před měsícem a ještě z toho mají radost, jak to pěkně přibývá, HI - lokalizovali zdroj problému a závadu odstranili pomocí šuplíkových zásob. Lineár následně pracoval spolehlivě celý závod. Tím jsme si naštěstí odbyli pro tentokrát veškeré technické problémy a vše, ostatně jak u nás bývá pravidlem, šlapalo jako hodinky, hi.

Závod rozjel OK1GTH a nevím, jestli to nějak probíjelo, či co, no první tři hodiny jsme ho nemohli odtrhnout od mikrofonu. První hodina přinesla 104 QSO a hned v první minutě IY4FGM/4 přes 600km. Na začátku druhé hodiny přichází YU1LA, 790km. V podobném "poklidném" tempu se závod nesl i nadále.... po třech hodinách za stavu 255 QSO sedám k rádiu já, ještě doléčuji zánět v krku a některé stanice jsou tak daleko, že hlasivky nestíhají. Rate ve čtvrté hodině "pouze" kolem 44, podmínky začínají houpat, od východu až jihovýchodu se objevuje se střídavou intezitou S5-S9 rušení - vrčení a rachot, které vydrží až do konce závodu. Antény ve směru rušení nejdou téměř použít pro poslech. Když není možné udělat QSO fone, přichází ke slovu i CW a pro mne těžké časy. Po hodině mne střídá Václav OK6RA, který mezi tím také dorazil. Uff. Kolem deváté odjíždím přespat domů, všude srnky, lišky, zajíci.

U mikrofonu se dále střídají  OK1GTH, OK1WIP a OK6RA, v devět večer přichází i relativně krátký ODX, YU7ACO - 810km, který vydrží do konce závodu. V půl druhé v noci SSB rate klesá, následuje přechod na CW, Václav drží pozice do půl sedmé do rána, kdy ho střídá OK1WIP a následně OK1GTH. Já jsem zpět kolem deváté, vyspinkaný do růžova, ale zase to někde probíjí a OK1GTH se nedá odtrhnou od rádia. U rádia se vystřídáme ještě já a OK6RA, závod doráží OK1GTH. Podmínky v neděli byly, stejně jako po většinu závodu, katastrofické, jako na houpačce, ani telegraf nepomáhá, i silné stanice mizí uprostřed QSO, aby se zase objevily, nebo zmizely navždy. Klesá průměr km/QSO, stanice nad 400km aby pohledal.... ve tři hodiny přichází OM0AB z KN08, před čtvrtou IZ5FDD z JN54.  Spojení doslova dolujeme z rušení, dva operátoři napínají uši, krčí rameny, přepínáme ze sluchátek na repruktor, kroutíme vším, co rádio má pro úpravu signálu a "please all again" bychom si mohli dát do papouška místo výzvy. Ještě optimistický dopolední rate kolem 50 po obědě klesá na 27 (ne proto, že by nebyly stanice, ale QSO trvají dlouho a nedaří se je dokončovat) a v poslední hodině na 17, aby v posledních dvou minutách závodu přišlo 5 bleskových QSO. Poslední prichazi I3EHK, hodiny ukazují 13:59:51 UTC, je tu konec trápení, ale i zábavy.

Kriticky je třeba přiznat, že původní cíl stanovený OK1GTH na 850 QSO a 300k bodů se nám nepodařilo splnit. Ale vzhledem k podmínkám, teplotě piva a počtu špekáčků považujeme těch  837 QSO a 284 tisíc bodů za uspokojivý výsledek a těšíme se na příště. Během neděle nás navštívil Tomáš OK1TOM, který byl na inspekční cestě po kolektivkách západních Čech a kontroloval zejména náladu mužstva, která byla vždy 1A, hi. Děkujeme všem, kdo nás zavolal, za QSO...

Za tým OK7O sepsal Marek OK6MA

  • Pár fotografií  ze závodu zde

  • Statistika ze závodu zde

(Setup: IC7400 + útlumový člen 8dB + LDMOS + 4xPA + 100el)

(z leva: OK6MA, OK1WIP, OK6RA a OK1GTH)

 

Copyright by OK1GTH 2005